1. Home
  2. Kennis
  3. Nieuws
  4. Doelarchitectuur: blauwdruk van de toekomst

Doelarchitectuur: blauwdruk van de toekomst

In een wereld waarin technologische ontwikkelingen en regelgeving voortdurend veranderen, wordt de rol van een Enterprise architect steeds belangrijker. In de pensioensector is dit niet anders. Marco Kelderman vervult die rol bij AZL. In dit interview deelt Marco zijn inzichten over het belang van doelarchitectuur, hoe het strategische keuzes beïnvloedt, en welke rol nieuwe technologieën zoals AI spelen in de toekomst van pensioenadministratie.

Publicatiedatum 8 oktober 2024
Categorie Data, Innovatie

Marco Kelderman is inmiddels vier jaar werkzaam als Enterprise architect bij AZL. Zijn loopbaan begon echter niet in de IT, maar in de pensioenadministratie. Deze achtergrond geeft hem een uniek inzicht in de complexiteit en de behoeften van de pensioenwereld. Marco vergelijkt zijn werk vaak met die van een architect in de bouw: “Net als in de bouw moet je rekening houden met allerlei aspecten waar je in eerste instantie niet aan denkt, zoals veiligheid en efficiëntie. Als Enterprise architect ontwerp ik het IT-landschap van AZL met deze factoren in gedachten.”

Stip op de horizon

Doelarchitectuur, zo legt Marco uit, is als een bestemmingsplan. Het is de ‘stip op de horizon’ die richting geeft aan de lange termijn ontwikkeling van het IT-landschap en de bedrijfsprocessen. “Doelarchitectuur helpt ons om het IT-landschap en de organisatie af te stemmen op de toekomstige wensen en behoeften. Bijvoorbeeld lagere kosten en een betere klantbediening”, zegt Marco. Hij kijkt nu al naar 2028 en verder, waarbij hij rekening houdt met opkomende technologieën zoals AI en de veranderende behoeften van de markt.

Invloed op strategische keuzes

Naast het ontwikkelen van een doelarchitectuur, geeft Marco ook advies bij strategische keuzes die AZL maakt. Hij wijst op de noodzaak om niet alleen te focussen op de korte, maar ook op de langere termijn. De korte termijn is juist gericht op het verbeteren van bestaande systemen en processen. “We streven ernaar om continu te verbeteren”, vertelt hij.

Het is een balans tussen het behouden van de huidige dienstverlening en het voorbereiden op toekomstige ontwikkelingen waarbij trends en bewezen best practices worden toegepast. "Als je een huis bouwt begin je meestal met het leggen van een fundering. Een voor de hand liggende best practise waar we vaak niet bij stil staan. Zo passen we bij AZL ook best practises uit de doelarchitectuur toe om onze IT-systemen toekomstbestendig te maken”, aldus Marco.

Marco Kelderman | Enterprise architect | AZL

Meerwaarde voor digitale klantbediening

Een goed ontwikkelde doelarchitectuur biedt een aanzienlijke meerwaarde voor de digitale klantbediening, zowel voor werkgevers als deelnemers. Marco houdt de concurrentie en de financiële dienstverlening dan ook nauwlettend in de gaten om relevante trends over te nemen. “Wat je ziet is dat integratie met andere domeinen zoals zorgverzekeraars, banken of hypotheken steeds belangrijker wordt: financial planning. Je wilt niet alleen de inhoud van je pensioenpotje weten, je wilt ook weten hoe dat gecombineerd wordt met je spaargeld en hypotheek. Kun je bijvoorbeeld al eerder stoppen met werken?”

Marco benadrukt dat pensioenklanten steeds meer verwachten van hun dienstverleners, vergelijkbaar met de snelheid en het gemak van bankdiensten. “Je kijkt elke dag op de mobiele app van je bank, is mijn salaris al gestort of mijn hypotheek afschreven? Wat als we dat ook voor ons pensioen doen?” legt hij uit. Deze veranderende klantverwachtingen vragen om een flexibel en toekomstgericht IT-landschap waar AZL momenteel aan bouwt.

Blik op de toekomst

Als Enterprise architect kijkt Marco voortdurend naar de toekomst. Zijn droom voor AZL? In de top 3 van pensioenuitvoerders, in nauwe samenwerking met moederorganisatie NN Group. Hij ziet veel potentie in deze samenwerking, niet alleen op het gebied van IT, maar ook in communicatie, marketing en softwareontwikkeling.

Nieuwe technologieën zoals AI spelen in de toekomst ook een belangrijke rol. Marco vertelt dat AZL al gebruikmaakt van AI-tools zoals co-pilot om efficiënter te werken en klantvragen beter te beantwoorden. Hij ziet AI als een aanvulling die steeds verder geïntegreerd wordt in de dienstverlening van AZL.

“In de toekomst blijft doelarchitectuur dienen als kompas voor AZL, waarbij het helpt om niet alleen de huidige uitdagingen aan te pakken, maar ook om klaar te zijn voor wat er nog komt. Door de juiste balans te vinden tussen innovatie en bewezen methoden, is AZL goed gepositioneerd om de komende jaren een leidende rol te blijven spelen in de pensioenuitvoering.”

Het laatste pensioennieuws in jouw inbox

Meld je aan voor onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van actuele ontwikkelingen in de pensioenwereld, lees updates over het pensioenstelsel en nieuws van AZL.